Opis systemów w jakich retransmitowane  są  programy telewizyjne w sieci kablowej Regionalnej Telewizji Kablowej (RTK) w Nowym Sączu.


System analogowy

System analogowy, tradycyjny, zastąpiony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie  Ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - nadawany jest w sieci RTK do odwołania. System analogowy nie jest retransmitowany na osiedlu Wólki.

Abonenci tego systemu retransmisji telewizyjnej, w ramach jednego abonamentu mogą w obrębie jednego gospodarstwa domowego korzystać z wielu odbiorników telewizyjnych z pełną ofertą programową bez dodatkowych opłat

Do odbioru programów telewizyjnych w tym systemie przystosowane są odbiorniki telewizyjne starej generacji - kineskopowe oraz odbiorniki nowej generacji typu LCD, LED

System DVB-C - (ang. Digital Video Broadcasting – Cable) – standard cyfrowej telewizji kablowej.

Jest to system przeznaczony dla telewizji kablowych z cyfrową kompresją obrazu i dźwięku (w standardzie MPEG-2 lub coraz częściej MPEG-4) umożliwia przesłanie wielokrotnie większej liczby programów telewizyjnych i radiowych niż w przypadku analogowej telewizji kablowej przy wykorzystaniu podobnego zakresu częstotliwości. Programy przesyłane drogą cyfrową mają lepszą jakość obrazu i dźwięku. Przekaz cyfrowy cechuje się również mniejszą podatnością na zakłócenia.
System ten umożliwia kodowanie kanałów w celu ograniczenia kręgu odbiorców, co powoduje łatwe ustalanie pakietów wysokopłatnych programów telewizyjnych. W tym systemie retransmitowane są kanały wysokopłatne /premium/ o charakterze filmowym i sportowym.
Do odbioru DVB-C konieczny jest terminal z kartą dekodującą lub jeżeli odbiornik telewizyjny jest do tego przystosowany – moduł CAM.
W systemie tym w ramach jednego abonamentu sygnał telewizyjny dostarczany jest do jednego odbiornika telewizyjnego.  

Jaki sprzęt jest potrzebny do odbioru TV cyfrowej DVB-C?
Tradycyjne telewizory kineskopowe nie są przystosowane do odbioru TV cyfrowej. Niestety nowoczesne telewizory plazmowe lub LCD też nie zawsze mają wbudowane odpowiednie głowice odbiorcze. Na szczęście większość (ok. 80%) nowych telewizorów ma wbudowane zarówno głowice odbiorcze DVB-T jak i DVB-C. Do odbioru w sieciach kablowych (a więc także w sieci RTK) konieczny jest telewizor z głowicą DVB-C oraz głowicą DVB-T. Kupując telewizor najlepiej spytać sprzedawcę i wybierać renomowane sklepy.
Jeżeli jednak mamy już telewizor, który nie posiada możliwości odbioru cyfrowego DVB- C / DVB-T, to możemy wykorzystać do odbioru przystawkę o fachowej nazwie Set Top Box ( w skrócie STB). Niestety, rozwiązanie takie może wpłynąć na pogorszenie parametrów wyświetlanego obrazu.

System DVB-T -  (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial)

System DVB-T – system transmisji cyfrowej wykorzystywany w transmisji naziemnej.
W sieci  kablowej RTK, system ten jest nadawany w wersji niekodowanej równolegle z retransmisją analogową i w nieodległej przyszłości całkowicie zastąpi nadawanie w systemie analogowym.
Do odbioru programów telewizyjnych w systemie DVB-T odbiornik telewizyjny musi mieć wbudowaną głowicę odbiorczą DVB-T.
W systemie DVB-T dostępne są programy nadawane w standardzie SD oraz HD.
Jeżeli nasz telewizor nie posiada możliwości odbioru cyfrowego DVB- T, to możemy wykorzystać do odbioru przystawkę  Set Top Box do obioru DVB-T.
Niestety, rozwiązanie takie może wpłynąć na pogorszenie parametrów wyświetlanego obrazu.

Wielką zaletą retransmisji w tym systemie jest to, że nasi abonenci w ramach jednego abonamentu, w obrębie jednego gospodarstwa domowego mogą podłączyć dowolną ilość odbiorników telewizyjnych z pełną ofertą programową.

 

NOWOŚĆ  -  technologia XXI wieku

RTK pierwszym operatorem w Nowym Sączu oferujący technologię GPON


System  IPTV - (Internet Protocol Television) w optycznej sieci GPON

IPTV jest szybko rozwijającą się technologią, której  zadaniem jest dostarczanie telewizji i treści wideo dla użytkowników końcowych. Programy telewizyjne retransmitowane w systemie IPTV rozprowadzane są w optycznej sieci GPON (Gigabit Pasive Optical Networks – Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna).  W sieciach tego typu – kabel światłowodowy doprowadzany jest bowiem bezpośrednio do lokali abonentów, gdzie podłączany jest następnie do odpowiedniego urządzenia lub terminala sieciowego, posiadającego gniazdo przystosowane do odbioru wiązki optycznej w której przesyłane są usługi :
telewizji, radia, Internetu, połączeń telefonicznych.

W optycznej sieci GPON  nasz Abonent nie musi się martwić o zbyt małe pasmo, czy wysokie pingi. Nie musi obawiać się burz, zakłóceń elektromagnetycznych czy przerw w zasilaniu, nie musi wybierać, czy ściągać dane, grać, pracować, czy też oglądać TV w rozdzielczości HD na 2 telewizorach i równocześnie nagrywać film w tle z innego programu, co więcej – nie musi kupować kilku osobnych urządzeń, by móc skorzystać z całego pakietu usług.

Dlaczego GPON ?
Wyobraź sobie przepustowość 300 Mbps w Twoim domu. Pobierasz setki zdjęć w przeciągu kilkunastu sekund korzystając zawsze z pełnej prędkości łącza - bez przerw, bez awarii, bez limitów .

G - jak gwarancja najwyższej jakości
P - jak prędkość światła, z którą już od teraz możesz surfować w Internecie
O - jak oferta dla najbardziej wymagających
N - jak niezawodność w każdym calu